Porównanie rejestratorów: DOD RC500S vs VIOFO A129Duo

0 Comments

VIOFO A129Duo i DOD RC500S to modele kamer samochodowych dobrze znanych polskiemu odbiorcy. W dzisiejszym artykule porównamy te dwa modele względem kluczowych funkcjonalności.

Obydwa stanowią górną półkę i cenową, i jakościową swoich producentów, przy czym VIOFO A129Duo kosztuje ok 839 zł, a za DOD RC500S zapłacimy około 55% więcej, czyli 1299 zł.

Czy DOD słusznie jest wart półtora VIOFO? Sprawdźmy to!

 

ZESTAW

DOD RC500S VIOFO A129DUO
kamera przednia tak tak
kamera tylna tak tak
moduł GPS nie tak
kabel do połączenia kamer 5,5 m 6 m
ładowarka 4 m 3,5 m
kabel mini USB nie tak
uchwyt mocujący wbudowany osobny
akcesoria dodatkowe 2 stickery 3M narzędzie do usunięcia uchwytu, stickery 3M dla kamery przedniej i kamery tylnej, zatrzaski
filtr polaryzacyjny tak nie

Nie ulega wątpliwości, że DOD TEC nie rozpieszcza użytkowników modelu RC500S zestawem akcesoriów. Owszem, w zestawie znajduje się filtr polaryzacyjny, który znacznie poprawia jakość nagrań w słoneczne dni, ale z drugiej strony brakuje tu kabla mini USB dodawanego do zestawów bodajże wszystkich rejestratorów. Biorąc jednak pod uwagę to, że sterowanie urządzeniem odbywa się przy pomocy aplikacji i WiFi, kabel ten wydaje się zbędny.

PARAMETRY TECHNICZNE

DOD RC500S VIOFO A129Duo
Procesor TioTech i5 GEMINI NOVATEK 96663
Przetwornik obrazu przód SONY STARVIS CMOS Sony STARVIS IMX291
Przetwornik obrazu tył SONY STARVIS CMOS Sony STARVIS IMX291
Rozdzielczość nagrania przód 1920x1080p FHD (30 klatek/s) 1920x1080p FHD (30 klatek/s), 1280x720p HD (30klatek/s)
Rozdzielczość nagrania tył 1920x1080p FHD (30 klatek/s) 1920x1080p FHD (30 klatek/s)
Konwersja obrazu Kodek: H.264 Kodek: H.264
Zdjęcia n/d 1920x1080p
Wbudowany moduł WIFI TAK TAK
Nagrywanie poklatkowe TAK TAK
GPS TAK, moduł wbudowany w kamerę TAK, moduł GPS zabudowany w aktywny uchwyt montażowy
LCD NIE TAK
Przekątna ekranu n/d LCD 2″
Czujnik wstrząsów TAK TAK
Nagrywanie w pętli TAK TAK
Zasilanie super kondensator super kondensator
Nagrywanie nocne ISO do 12800 TAK – WDR
Obiektyw 6 elementów, szerokokątny 7 elementów, szerokokątny
Kąt widzenia przód 145 stopni , f/1.6 140 stopni, f/1.6
Kąt widzenia tył 140 stopni, f/1.6 140 stopni, f/1.6
Oznaczenia modelu kamery na nagraniu TAK TAK
Odwracanie nagrywanego obrazu o 180st TAK TAK
Znacznik daty, czasu TAK TAK
Funkcja automatycznego włączania i wyłączania TAK TAK
Detekcja ruchu TAK TAK
Obsługiwane karty pamięci microSD/microSDHC do 128 GB microSD/microSDHC do 256 GB
Wbudowany mikrofon i głośnik TAK TAK
Złącza i porty USB 2.0, HDMI, TV USB 2.0, miniUSB (złącze kamery tył), mini jack AV, microSD
Język polski menu/aplikacji NIE TAK

Obaj producenci zastosowali bardzo podobne parametry i rozwiązania w swoich flagowych modelach: działają na super kondensatorach, opierają się na czujniku obrazu od SONY, posiadają moduł GPS oraz dedykowane aplikacje. A różnice? 7-soczewkowy obiektyw w VIOFO, nieznacznie większy kąt widzenia w DOD, większe możliwości przy obsłudze kart pamięci przy VIOFO i oczywiście wygląd… Dwa kompletnie różne rozwiązania.

WYGLĄD I MOCOWANIE

VIOFO A129Duo wygląd

DOD RC500S wygląd

Użytkowników rejestratorów samochodowych możemy śmiało podzielić na dwie grupy: zwolenników wyświetlacza przy kamerze i takich, którzy uważają wyświetlacz za zbędny element. I jedni, i drudzy mają rację. Przy szybko działającym module WiFi obraz obserwowany z kamery na bieżąco jest bardziej czytelny w aplikacji na wyświetlaczu smartfona, również ustawienie kamer i ewentualna korekcja jest łatwiejsza. Można powiedzieć „i po co mi ten wyświetlacz”? Jednak jest jeden znaczny argument przemawiający za nim: gdy robiliśmy pierwszy test, zmieniliśmy w DODzie ustawienia i ponownie włączyliśmy nagrywanie, aksamitny głos lektorki zakomunikował nam wprowadzenie kamery w tryb rejestracji, dioda rozpoczęła swoje cykliczne mruganie, ale… kamera nie nagrała filmu, w przypadku VIOFO po prostu klikamy dowolny przycisk, ekran się aktywuje i już widzimy czy kamera rejestruje czy nie.

Wielu użytkowników tego modelu DOD-a przyznaje w dyskusjach na różnych forach, że to właśnie wygląd skłonił ich do wybrania modelu RC500S, z kolei za wyborem VIOFO często wypowiadają się osoby, które są przyzwyczajone do tego, że rejestrator powinien posiadać wyświetlacz, a przesyłanie danych przez WiFi i aplikacje to zbędny dodatek.

Przednią i tylną kamerę w RC500S i A129 DUO mocujemy do podłoża za pomocą taśm 3M.

I również tutaj zdania są podzielone: przeciwnicy uważają to za fatalny pomysł, ponieważ nie można w dowolnym momencie kamery zdjąć, bo jak ją źle przyczepimy, to już nie mamy możliwości wprowadzenia korekty, bo zostaje ślad, itd.

Prawda jest taka, że obydwa rejestratory z uchwytu w prosty sposób możemy wyczepić, klej na taśmie nie jest instant, więc korektę poziomą wprowadzić możemy bez problemu, a ślad zostaje tak przy uchwycie przyssawkowym jak i przy taśmie 3M.

Jeśli chodzi już bezpośrednio o porównanie kamer, to odnosimy wrażenie, że DOD jest źle wyważony, przez co łatwiej wpada w drgania podczas jazdy.

Z kolei producent VIOFO musi dopracować sposób łączenia kamery przedniej z tylną: wejście kabla zasilającego w kamerze tylnej znajduje się z góry, przez co przy niedokładnym przyklejeniu kamery do szyby kabel może posłużyć jako dźwignia i odkształcić kamerę. Problem znika, gdy sticker jest odpowiednio przymocowany, a klej zwiąże. Jest to jednorazowa „usterka”, która pojawia się tylko przy pierwszym mocowaniu.

NAGRYWANIE

Zarówno model DOD RC500S, jak i VIOFO A129Duo są rejestratorami z najwyższej półki, w których są zastosowane najbardziej zaawansowane rozwiązania producentów. Ogólny obraz robi bardzo pozytywne wrażenie, jest wyraźny i zdecydowanie lepszy od większości rejestratorów na rynku. Przy porównywalnej jakości nagrania i kątach widzenia obu kamer, różnice wyznaczają szczegóły nagrań przy słabych warunkach oświetlenia.

DOD RC500S VIOFO A129Duo

Przy nagraniach dziennych w dobrych warunkach oświetleniowych obydwa wideorejestratory radzą sobie doskonale. Dołączony do zestawu podstawowego DOD-a filtr polaryzacyjny jeszcze bardziej poprawia nagrania redukując odbicia na szybie. Nagrania do artykułu zostały zrobione bez użycia filtra polaryzacyjnego, żeby porównać rzeczywiste możliwości obydwu modeli.

DOD RC500S

Wartością dodaną rejestratorów DOD jest zmienne ISO do wartości 12800 (!), dostosowujące się do warunków otoczenia, co jest szczególnie widoczne na nagraniach o zmierzchu i  w nocy. Obraz jest bardziej zrównoważony, światło jest automatycznie rozłożone na wszystkie partie obrazu, powodując, że takie elementy jak tablice rejestracyjne są bardziej wyraźne i tym samym lepiej widoczne. Opcja ta powoduje, że kolory są bardziej żywe i kontrastowe. Poza tym użytkownik może obserwować na bieżąco zmiany wartości ISO, widoczne na wyświetlaczu rejestratora.

Przy nagraniach o zmierzchu bardzo wyraźnie widoczne są tablice rejestracyjne pojazdu jadącego z przodu, czytelne są również tablice samochodu poruszającego się na sąsiednim lewym pasie przy małej prędkości, słaba czytelność tablic samochodów stojących na poboczu po prawej stronie. Napisy reklamowe, informacyjne i kierunkowskazy są czytelne i widoczne.

DOD RC500S VIOFO A129Duo

Niestety, im ciemniej, tym gorzej widoczne są detale otoczenia, a numery rejestracyjne samochodów jadących z naprzeciwka na ciemnej drodze są kompletnie zamazane. Przy większej prędkości są niewidoczne. Ogólny obraz oglądany bez przerywania pauzą robi jednak pozytywne wrażenie, a wspomniany wcześniej system ISO spełnia swoją funkcję, rozświetlając ciemne partie, przez co nagranie nigdy nie będzie ciemną plamą. Nadal wyraźnie widoczne są tablice rejestracyjne samochodu jadącego w niewielkiej odległości oraz oczywiście stojącego np. na światłach.

DOD RC500S VIOFO A129Duo

 

KAMERA TYLNA: nagrywa poprawnie, wyświetla wartość ISO, dźwięk nagrywany jest z głównej kamery umieszczonej z przodu. Jakość nagrywania kamery tylnej jest gorsza, niż w przypadku kamery przedniej, balans bieli nadal automatycznie dostosowuje się do panujących warunków.

VIOFO A129Duo

Podobnie jak w przypadku DODa, w nagraniach o zmierzchu tablice rejestracyjne samochodu jadącego z przodu są wyraźne i czytelne, ale odnieśliśmy wrażenie, że przy VIOFO takie szczegóły jak tablice samochodów na poboczu czy na sąsiednim pasie są bardziej ostre. Nie mówimy tu o spektakularnej różnicy, a jednak zauważalnej. Widoczne to jest zwłaszcza przy tablicach informacyjnych i kierunkowskazach przy drodze. Oczywiście, im ciemniej, tym większą przewagę widać na nagraniach DOD.

VIOFO zachowuje kontrast ale kolory na nagraniach są mniej intensywne, niż przy DOD. Balans bieli również jest dostosowywany do warunków oświetlenia, jednak nie jest on widoczny dla użytkowników i działa nieco słabiej, niż u konkurencji. Tablice rejestracyjne są również czytelne i wyraźne, a nieznacznie większy wizualnie kąt widzenia uchwyci nieco więcej otoczenia.

KAMERA TYLNA. Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku RC500S: nagrania są poprawne, ogólny obraz sprawia dobre wrażenie, jednak problem może sprawić odczytanie tablic rejestracyjnych przy stopklatce.

PODSUMOWANIE

Zarówno DOD RC500S, jak i VIOFO A129Duo mogą pochwalić się bardzo dobrą jakością. Dotyczy to i wykonania, i wyboru użytych rozwiązań technologicznych, i nagrywania. Obydwa modele zasługują na najwyższe oceny.

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytania z początku artykułu: czy DOD jest wart półtora VIOFO, odpowiedź brzmiałaby: tak. Na pierwszy rzut oka różnice są praktycznie niewidoczne, ale oko specjalisty wychwyci detale, które determinują taki werdykt.

Zatem, jeżeli szukamy rejestratora z najwyższej półki za rozsądną cenę, w zupełności wystarczy VIOFO.

VIOFO A129Duo w sklepie VAT19.pl

DOD RC500S w sklepie VAT19.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *