O co chodzi z tymi cenami SJCAM?

Od czasu wprowadzenia modelu SJCAM SJ5000X Elite do oferty sprzedażowej, wykonaniu szeregu testów i wykazaniu, że góruje on nad wszystkimi poprzednimi modelami rodziny kamer SJCAM, w tym także SJCAM SJ5000 PLUS, klient wchodzi na strony choćby naszego sklepu i doznaje szoku egzystencjonalonego!
Z jednej strony testy, porównania oraz rankingi, a z drugiej model SJCAM SJ5000PLUS kosztuje w przypadku vat19.pl 50 zł więcej niż SJCAM SJ5000X, a w przypadku najbliższej konkurencji prawie 90 zł więcej…
Już spieszymy z objaśnieniem!
Na cenę końcowa produktu sprzedawanego w Polskiej dystrybucji w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa składa się:
– koszt zakupu produktu u producenta lub pośrednika w Chinach
– koszt transportu towaru do Polski
– koszt wprowadzenia produktu na obszar Celny UE
– marża i VAT
To jest podstawowa suma składowych ceny, przy założeniu, że te produkty są niezniszczalne, a takimi nie są. Dystrybutor musi uwzględić koszt obsługi reklamacyjnej klienta w cenie końcowej, by nie pójść z tobrami w końcowym bilansie.
Rózncia w cenie pomiędzy SJCAM SJ5000PLUS, a SJCAM SJ5000X Elite wynika własnie z niezawodności SJCAM SJ5000X.
Za kontrargument weźmy opinię dzisiejszego klienta (11.02.2016): testy wykazały, że przy użyciu najnowszego oprogramowania, SJCAM SJ5000PLUS radzi sobie zdecydowanie lepiej z rejestracją obrazu w cimności, niż SJCAM SJ5000X.
Uważam, że klient nie ma racji, ale według opinii publicznej ta teza jest prawdziwa.
Ile było wersji modelu SJCAM SJ5000PLUS? Większość z Was drodzy czytelnicy odpowie: DWIE
Błąd!
Wersji tego modelu było przeszło 8!
Orpócz wersji z dwoma różnymi wyświetlaczami, stosowano 3 wersje szklietu mocowania płytki sterownika, 2 razy zmieniono układ ścieżek na płycie głównej oraz oficjalnie raz zmieniono ścieżkę zasilania sprzętu z akumulatorka. Wszystko to było podyktowane problemami jakie ten sprzęt generował:
– zbyt krótki czas pracy na baterii
– tendencja do nagrzewania się kamery podczas pracy
– przegrzewanie się i końcowa deformacja akumulatora
– zacinanie się kamery podczas pracy na maksymalnych rozdzielczościach
– szumy podczas pracy kamery na ładowarce
Z rzeczy pozytywnych zaznaczyć jednak należy, że producent w tamtym czasie pioniersko użył matryc Panasonica, wczesniej nie stosowanych w tego typu sprzęcie, dzięki którym uzyskał bardzo dobrą jakość obrazu.
Statystycznie na 100 sprzedanych kamer SJCAM SJ5000PLUS 15 wróci na serwis z problemami, których w większości przypadków nie da się wyleczyć na miejscu w Polsce. Dla zobrazowania skali problemu na 1000 sprzedanych sztuk SJCAM SJ4000WiFi przez okres ostatniego roku 50 wróciło na serwis z wbitymi przyciskami sterującymi, 3 z przepalonymi procesorami i 6 z wypalonymi ścieżkami zasilania. Wbite przyciski naprawiamy w Polsce, więc nie generują one kosztów związanych z procedurą uszlachetnienia biernego.
Ok! Ale czy po takich przejściach produkt już jest stabilny?! Na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi. Ale wiemy na pewno, że kolenym problemem, który niedługo zawita w związku z tym modelem jest fakt podjętej przez producenta decyzji o wygaszaniu produkcji modeli z matrycami Panasonic.
Celem podsumowania:
SJCAM SJ5000PLUS jest droższy, gdyż prawdopodobieństwo, że wysiądzie jest większe, niż w przypadku SJCAM SJ5000X Elite, który jest produktem nowym w ciągłej fazie rozwoju (na lepsze).
P.S.
Jakby ktoś był sceptyczny co do kwestii niezawodności tych modeli, to proponuję wziąć obydwa modele i podłączyć je na 120 godzin do zasilania zewnętrznego 🙂