Paragony

0 Comments

JEGO ŚWIĘTOBLIWOŚĆ PARAGON

Każdy sprzedający powtarza do znudzenia kupującym: do uwzględnienia reklamacji lub zwrotu towaru trzeba okazać paragon, a w niemal w każdym sklepie widnieją nieśmiertelne tabliczki: ?po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy?. Ale czy to jest zgodne z prawem? Sprzedający owszem może zażądać od nas dowodu zakupu, ale czy dowodem tym jest wyłącznie paragon?

Okazuje się, że nie. W dobie transakcji elektronicznych zapłata za towar następuję za pośrednictwem kart płatniczych, przelewów, opłat na aukcjach internetowych, a każda z tych form płatności zostawia ślad w postaci wyciągów, maili, potwierdzeń zapłaty. Zatem co może być uznane za dowód zakupu:

  1. Paragon
  2. Faktura ? warto poprosić sprzedającego o fakturę w przypadku drogich zakupów, gdyż papier termiczny używany do paragonów ma tendencję do blaknięcia, poza tym na fakturze są dane imienne kupującego
  3. Wyciąg z konta bankowego (potwierdzenie w PDF), jeśli za towar zapłaciliśmy przelewem lub kartą płatniczą
  4. Potwierdzenie zapłaty/wydruk z terminala w przypadku zapłaty kartą płatniczą
  5. Korespondencja mailowa potwierdzająca zakup towaru
  6. Umowa zawarcia kupna-sprzedaży przesłana za pośrednictwem e-mail ? potwierdzenia z sklepów internetowych
  7. Elektroniczne potwierdzenie zakończenia aukcji internetowej
  8. Oświadczenie świadków zakupu

Na portalu internetowym prawokonsumenta.pl czytamy:

?Co, gdy sprzedawca wie lepiej i nie chce przyjąć reklamacji bez papierowego dowodu zakupu?

  1. Poprosić o przedstawienie podstawy prawnej do odmowy przyjęcia reklamacji ? na piśmie. Z takim oświadczeniem lecimy do UOKiK.
  2. Podać przykład klauzuli niedozwolonej, ujętej przez UOKiK w rejestrze klauzul niedozwolonych:

Numer wpisu: 4242

Data wyroku: 2012-10-26

?Podstawą przyjęcia reklamacji jest dowód zakupu towaru (paragon fiskalny lub faktura VAT)? (http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.nsf/0/07AAA97D3ADDD5DAC1257B1100405F80?OpenDocument )

CIEKAWOSTKA:

?Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów negatywnie odnosi się do informowania klientów, że reklamacje rozpoznaje się wyłącznie na podstawie paragonu. Całkiem niedawno zakwestionowane zostały postanowienia regulaminu sklepu internetowego z biżuterią oraz informacje znajdujące się na paragonach w stacjonarnych sklepach tego przedsiębiorcy. Co więcej UOKiK nałożył wysoką karę pieniężną sięgającą prawie 1 miliona zł. Poza wskazanym wyżej komunikatem doszukał się jeszcze kilku innych klauzul, które w jego ocenie naruszają zbiorowe interesy konsumentów? ? czytamy na portalu prawo.money.pl

Zatem, drodzy konsumenci, warto znać swoje prawa i nie dać się zmanipulować sprzedającym ani w sklepie stacjonarnym, ani tym bardziej w internetowym!

Wykorzystana podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2002 Nr 141, poz. 1176 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2000 Nr 22, poz. 271 z późn. zm.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *