Rejestrator lusterkowy KL2560 DualCam

0 Comments
Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam

Kamery lusterkowe z roku na rok zyskują coraz większe uznanie wśród użytkowników. Jako podstawowe argumenty zwolenników tego typu rejestratorów samochodowych, padają:

 1. Na pierwszy rzut oka jest niewidoczna dla postronnego obserwatora
 2. Nie przesłania pola widzenia kierowcy
 3. Łatwy dostęp do kamery.
 4. Ułatwione zarządzanie kamerą

I o ile pierwsze argumenty z urzędu są przymiotem każdej tego typu kamery, o tyle ostatni jest dość dyskusyjny. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń w budowie urządzenia, liczba przycisków jest mocno ograniczona. Najczęściej jest to około 6 przycisków, z czego jeden to szybki wygaszacz ekranu. Pierwszym powodem dla którego zainteresowaliśmy modelem KL2560 jest…… brak przycisków :-).

A brakuje ich, ponieważ rejestrator ma dotykowy wyświetlacz. Z ergonomicznego punktu widzenia jest to strzał w 10! 4 szybkie ruchy palcem i jesteśmy po ustawieniu np. czułości czujnika wstrząsu (G-sensor). Chcemy wyświetlić obraz tylko z przedniej kamery – ruch palca z prawej do lewej i przeskakujemy po odpowiednim widoku :

 1. Dzielenie widoku Przód/Tył
 2. Widok Tył
 3. Widok Przód

Chcesz podejrzeć materiał już nagrany – żaden problem: ruch palca od lewej do prawej i masz dostęp do zarejestrowanego materiału podzielonego na 4 kategorie:

 1. Przód normalny
 2. Przód awaryjny
 3. Tył normalny
 4. Tył awaryjny

W testowanej wersji softu z poziomu podglądu nagrań możemy usunąć awaryjnie zapisane filmy, co dla mnie osobiście jest minusem (producent zadeklarował usunięcie tego mankamentu w najbliższej aktualizacji).

Na plus również należy zaliczyć domyślne ustawienie rozdzielczości. Praktycznie wszystkie współczesne kamery samochodowe mają w opcjach wybór co najmniej 3 rozdzielczości, w praktyce nieliczni korzystali z 2 ustawień, a już promil wybierał 3 ustawienia. W KL2560 domyślnie przednia kamera rejestruje obraz w 2560×1440 w 30 kl/s a tylna: 1920×1080 w 30 kl/s.

I jest to całkiem słuszna polityka. Ktoś zapyta: Ale dlaczego?! Ano dlatego, że plik z materiałem 5 minutowym FullHD z kamery przedniej waży 480 MB, a z tylnej – 320 MB. W przeliczeniu godzinowym, FullHD na tyle oszczędza 1,875 GB pamięci i mówimy tu o wadze materiału z GODZINY pracy kamery. W ciągu doby oszczędzamy 22,5 GB, a biorąc pod uwagę, że kamera z założenia obsługuje karty pamięci do 64 GB, jest to znaczna oszczędność.

MENU

W menu rejestratora mamy następujące opcje:

 1. Ustawienia czasu nagrywania
 2. Nagrywanie poklatkowe
 3. Rejestracja obrazu
 4. G-Sensor
 5. Tryb parkingowy
 6. Numer rejestacyjny
 7. Wygaszacz ekranu
 8. Kompresja wideo
 9. Częstotliwość odświeżania
 10. Tryb USB
 11. Głośnik
 12. Dźwięk przycisków
 13. Stream media
 14. Wybór języków
 15. Ustawienia daty i godziny
 16. Format karty
 17. Przywrócenie ustawień fabrycznych
 18. Test GPS
 19. Ustawienia strefy czasowej
 20. Kalibracja prędkości
 21. Informacja o wersji oprogramowania.

Większość opcji jak doświadczonemu użytkownikowi, tak i laikowi jest dobrze znana. Małą konsternację może wywołać punkt 13 i ewentualnie 18.

Opcja STREAM MEDIA służy do automatycznego ustawiania wyświetlania obrazu z tylnej kamery zaraz po uruchomieniu kamery.

Opcja Test GPS, pokazuje ile satelit jest widocznych przez nasz odbiornik GPS, można tam również dojrzeć naszą lokalizację geograficzną.

WYGLĄD

Przednia kamera, czyli de facto lusterko ma wymiary 306x75x40mm, mocowana jest jako nakładka na lusterko za pośrednictwem dwóch gumowych ściągaczy.

Wyświetlacz jest 12 calowy i, jak już wcześniej wspomniałem, w pełni dotykowy, a obraz jest wyświetlany na całej powierzchni, co z uwagi na opcję trybu cofania pozwala nam cieszyć się bardzo wyraźnym i szczegółowym obrazem.

Same lusterko bardzo dobrze spełnia swoją funkcję i w porównaniu z oryginalnym w samochodzie którym testowaliśmy sprzęt (Dacia Duster) wypada zdecydowanie lepiej.

Kabel łączący tylną kamerę z bazą ma 6,5 metra, więc spokojnie zamontujemy go w praktycznie każdym modelu samochodu osobowego, spokojnie prowadząc kabel pod plastikiem przyprogowym, słupku i podsufitówce.

W pakiecie z rejestratorem otrzymujemy także GPS i gumowe ściągacze.

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam zestaw

NAGRYWANIE

Przejdźmy do tego, co w rejestratorze samochodowym najważniejsze: rejestracja obrazu.

Za pracę kamery odpowiada procesor Huawei Hisilicon335 i czujniki obrazu od Sony: IMX355 (przód) oraz czujnik od Chemomo 2308Y (tył).

Szybkie spojrzenie na obraz z przedniej kamery i z miejsca widać, że mamy do czynienia z ostrym wyraźnym obrazem. Obraz zatrzymany jest również ostry i bez problemu odczytamy nazwy ulic, tablice rejestracyjne czy twarze kierowców.

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam dzień1

Z kolei tylna kamera ma znacznie mniejszy kąt widzenia i zdecydowanie widać różnicę w rozdzielczości. Także ostrość obrazu pozostaje w tyle względem tego co oferuje przednia kamera. Jednak i tutaj widać wyraźnie to co najważniejsze czyli tablice rejestracyjne.

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam dzień2

Nie pierwszy raz powtórzymy że prawdziwą jakość kamery poznać można przede wszystkim po tym jak nagrywają w nocy. Aby w pełni oddać rzeczywistą jakość rejestracji obrazu, materiał został zrobiony warunkach optymalnych (szyba umyta na zewnątrz, obiektyw kamery z przodu skierowany optymalnie na skraj obrysu maski i tylnej pod lekkim kątem) oraz codziennych.

Oto co otrzymujemy. Szyba jest pokryta rozmazaną solą drogową, latarnie uliczne tworzą refleksy świetlne Obraz już nie robi takiego wrażenia, a mimo tego wiemy, że Hyuindai ma numery PO9W456.

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc1

Tylna kamera w wieczornym świetle radzi sobie gorzej niż przednia, widać tylko tablice rejestracyjne samochodu bezpośrednio za rejestratorem, wyraźne są w odległości mniej więcej do 7 metrów.

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc2

Obraz z momentu stłuczki:

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc3

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc4

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc stłuczka

Tablice rejestracyjne samochodu sprawcy będącego w odległości ok 18 metrów widać w miarę wyraźnie, później są rozmazane.

A tak wygląda materiał nagrany w warunkach optymalnych:

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne1

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne2

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne3

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne4

Tył:

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne tył1

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne tył2

Rejestrator lusterkowy KL2650 DualCam noc optymalne tył3

Poprawa jest wyraźna, obraz jest dokładniejszy, miłym zaskoczeniem jest obraz rejestrowany przez kamerą w momencie wyłączenia świateł.

Do minusów kamery należy zaliczyć konieczność dłuższej pracy nad właściwym zamontowaniem odbiornika GPS i wyświetlania prędkości. O ile z pozycją geograficzną nie ma problemów, jest zawsze dokładna, o tyle odczyt prędkości potrafi zaskoczyć swoją niedokładnością i opieszałością.

Reasumując, mamy do czynienia z bardzo dobrze wykonanym sprzętem, który przy odrobinie pracy przy montażu zapewni nam bardzo dobrej jakości nagrania w relatywnie niewielkiej cenie.

Rejestrator jest dostępny w naszym sklepie TUTAJ

Robocze pliki (materiał bezpośrednio z kamery):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *