S10 – nowy DualCam dla motocyklistów

0 Comments

Od jakiegoś czasu producent kamer samochodowych SIV, którego flagowym produktem jest dobrze znany w Polsce DualCam M9S, pracował nad modelem dedykowanym motocyklistom. Z dość sporym opóźnieniem zadebiutował model S10.

Podobnie jak przy wspomnianym wcześniej M9S posiada procesor Novatek NT96663 oraz czujnik obrazu Sony IMX323.

Kamery i mocowanie.

Już pierwsze spojrzenie na zestaw ujawnia zasadnicza różnicę w wyglądzie. Obydwa obiektywy są wodoodporne i peryferyjne, łączące się z jednostką centralną za pośrednictwem 1,8 metrowego kabla, dzięki czemu mamy większe pole manewru jeśli chodzi o sposób montażu S10 na pojeździe. Co ciekawe, producent podaje, że w ofercie będzie również kabel 9 metrowy!

S10 kamery i kable

Jeżeli wspomniana peryferyjność i wodoodporność obiektywów jest in plus, to sposób mocowania uchwytu jest zdecydowanie in minus bo naraża nas na drgania obrazu.

trzymanie kamery

S10 przeciwieństwie do M9S wykonana jest z plastiku, a jednostka centralna nie posiada uchwytu montażowego, co potencjalnie utrudnia jej zamocowanie. My na potrzeby testów skorzystaliśmy z takiego rozwiązania:

uchwyt

 

Aplikacja.

Dużym atutem i nowością jest możliwość zarządzania kamerą z poziomu telefonu. Aplikacja jest przejrzysta i bardzo intuicyjna, swoja konstrukcją bardzo przypomina tą od DODa.

aplikacja do S10

Link do pobrania aplikacji na Google Play TUTAJ

 

Nagrania i dźwięk.

Jak można się spodziewać, S10 nagrywa obraz podobnie jak M9S.

W dzień obraz jest wyraźny, pełen kolorów – górna półka, w nocy jest gorzej – jakość typowa dla półki średniej. W dalszym ciągu opcja WDR jest tu tylko z nazwy, co widać szczególnie jak spojrzymy na tablice samochodu przed nami (w odległości  od 1 do 3 metrów będziemy widzieli białą plamę).
Film z testów – TUTAJ

S10 WDR

 

Dźwięk zbierany jest przez mikrofon zamontowany w „bazie”, co w zależności od tego czego oczekujemy może być błogosławieństwem lub przekleństwem. Kamera w teście zamontowana była na baku Hondy VT600 i zamiast dźwięku bulgoczącej Vki, słychać głównie szum powietrza.

S10 motocykl testowy

Podsumowanie.

Jak wspomnielismy  na początku artykułu, S10 powstała z myslą o motocyklistach, jednak w naszym odczuciu kamera ta ma o wiele szerszy wachlarz zastosowań. Jest idealna do zamontowania  w ciągnikach siodłowych np. przy niwelowaniu martwego pola, samochodach ciężarowych jako dodatkowa kamera cofania, w samochodach osobowych jako zakamuflowany rejestrator trasy czy w końcu możn jej użyć do nagrania filmu z nietypowego ujęcia.

Odpowiedź na pytanie czy ta kamera jest najlepsza na motocykl, przyjdzie po bezpośednim porównaniu jej z modelem K1 od Innovva, na chwilę obecną wiemy, że jest dobrym sprzetem w rozsądnej cenie, wiemy również, że musi zostać poprawiony WDR i sposób mocowania obiektwywów z podłożem.

Link do kamery S10 w sklepie VAT19.pl TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *