SJCAM M20 – co nowego?

0 Comments

 

 Kamera sportowa SJCAM M20  mimo że już dostępna w sprzedaży (w naszym sklepie od początku maja), to nadal pada pytanie: „Co nowego”?

 

W SJCAM M20 znajdziemy procesor Novatek NT96660 i matrycę od SONY – SONY IMX206

Nowe są przede wszystkim wymiary – 5,4*2,8*4 cm przy wadze 54g z baterią oraz kształt.

 

Akcesoria

m20 akcesoria vat19.pl

 

Producent wziął sobie do serca informacje o niedopasowanych elementach łączących i tym razem wszelakie łączenia są spasowane w sposób właściwy. Minusem jest to, że podkładki mocujące oraz główny uchwyt od obudowy wodoszczelnej nie są kompatybilne z obecnymi mocowaniami stosowanymi w GoPro jak i poprzednich modelach SJCAM. Z dobrych informacji mamy taką, że bez problemu do obudowy wodoszczelnej przymocujemy stary typ zatrzasku, jednakże w takim wypadku stracimy możliwość korzystania z podkładek wchodzących w skład zestawu. Na tle zestawów akcesoriów, jakie producent dołączał do modeli serii 4000, ilość dodatków do kamer serii 5000 i M jest o wiele uboższa. Do modelu M20 są dołączone jednak nowe mocowania obrotowe, które bez wątpienia znajdą zastosowanie w wielu sytuacjach. Do wyboru mamy również dedykowane akcesoria w postaci monopodu z zdalnym sterowaniem oraz zegarka.

 

Nowe funkcje

 

FPV mode – opcja dedykowana wszystkim użytkownikom wszelakiej maści dronów i innych latających „zabawek”, po aktywowaniu jej M20 będzie sparowany z aparaturą sterowania statku powietrznego.

 

Remote Control – moliwość zarządzania funkcjami takimi jak aktywowanie kamery, nagrywanie filmów, robienie zdjęć na odległość dzięki nadajnikowi łączącemu się z kamerą za pośrednictwem fali radiowej dziłającej do 20 metrów.

 

Zapisywanie zdjęć w formacie RAW, co daje większe możliwości obróbki graficznej

 

Korekcja Dystorsji Pola

 

 

Akumulator

 

Z uwagi na znaczną miniaturyzację, równiez bateria uległa zmniejszeniu przy jednoczesnych zachowaniu dotychczasowej pojemności (900mAh).

 

Rejestracja filmów

 

Musimy przyznać, że M20 nie jest kamerą do filmów robionych wieczorem, a nawet filmów robionych w ciemnym pomieszczeniu. Mamy nadzieję, że te niedopatrzenia zostaną w najbliższym czasie poprawione. Jednak jak dotychczas żaden z znanych nam modeli SJCAM nie nagrywał tak doskonałej jakości filmy w dzień. W tej materii M20 jest naszym zdaniem lepszy niż SJ5000X Elite.

 

Do dyspozycji mamy interpolowane 4K (2880×2160) przy 24 kl/s, 2K (2560×1440) przy 30 kl/s, FullHD (1920×1080) przy 60 lub 30 kl/s, 720P (1280×720) przy 120, 60 lub 30 kl/s oraz VGA przy 240 kl/s. Tak jak w modelu 5000x Elite jest slow motion, obrót obrazu o 180 stopni, nagrywanie poklatkowe.

 

Warto zaznaczyć, że kamera może pracować na kartach pamięci o pojemności nawet 128 GB (po odpowiednim sformatowaniu!) i na jednej w pełni naładowanej bateri nagramy 85 minutowy film ( przy wyłączonym zarządzaniu zdalnym)

 

Oryginalne niemodyfikowane materiały filmowe:

a) FullHD 60 kl/s z wyłączoną stabilizacją obrazu: TUTAJ

b) FullHD 60 kl/s z wyłączoną stabiliazcją obrazu: TUTAJ

c) FullHD 60 kl/s z włączoną stabilizacją obrazu: TUTAJ

d) Rozdzielczość 2K 30 kl/s : TUTAJ

e) Rozdzielczość 4K 24 kl/s: TUTAJ

 

Porównanie z modelem SJ5000x Elite pod względem technicznym (dane producenta):

 

sjcam m20 vs sjcam 5000x Elite

 

SJCAM M20 vs SJ5000x Elite vat19.pl

 

Podsumowując, SJCAM M20 jest na pewno bardzo ciekawą propozycją dla wszystkich tych, którzy szukają wielkich możliwości w małym formacie. Rozwiązaniami technicznymi jest zbliżony do modelu SJCAM 5000x Elite, jednak oferuje użytkownikom nieco więcej. Słabym punktem są nagrania nocne. Mocnym – niewątpliwie nagrania w dzień niezależnie od sytuacji: nagrania w szybkim ruchu czy statyczne są bardzo wysokiej jakości. Możliwość sterowania monopodem czy zegarkiem to kolejny plus. Na minus w tym przypadku możemy zaliczyć brak kompatybilności z akcesoriami dotychczasowych modeli SJCAM czy GoPro (zatrzaski). Adaptery ramka do kamery owszem nadal są uniwersalne.

Naszym zdaniem ten model dobrze się zapowiada pod kątem trwałości i bezawaryjności, ale nie będziemy zapeszać – czekamy na poprawki niedociągnięć ze strony producenta i testujemy dalej.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *